Nazaré

1 záznam

PRT Portugalsko, provincie Estremadura, distrikt Leiria  

vizit: 09 0921

vlastní foto: vizit-bozimuka1.webnode.cz/prt-portugalsko/nazare/

***

meta: v přímořském městě, v části Sitio, na vyhlídce Miradouro do Suberco (110 m n.m.)

     kamenná boží muka

vlastní foto: 09 0921 PRT 1-4

satelit: souřadnice 39.604529,-9.076102 (místo určuje červený terčík)

historie: nezjištěno (po roce 1500, nové umístění snad v roce 1939)

notes: (09 0621) sloupová, na dvoustupňovém kruhovém soklu, kaplice ukončena křížem Kristova řádu, na přední straně kaplice nápis „ANTES E DEPOIS DA SUA PRIMEIRA VIAGEM INDIA VASCO DA GAMA VEIO REZAR A SENHORA DA NAZARE“. Z nápisu vyplývá, že památník, známý jako Padrão Vasco da Gama, byl na postaven na paměť první cesty věhlasného mořeplavce do Indie. Ve volném překladu: „Před a po své první cestě do Indie se modlil Vasco da Gama k Panně Marii v Nazaré“.   

plus:

-    podle pověsti se přišel objevitel Vasco da Gama před cestou do Indie jako poutník pomodlit k Panně Marii v Nazaré, kterou žádal o ochranu na chystané pouti, vyměnil přitom svůj zlatý řetízek za růženec. Když se při plavbě dostala flotila za bouře do svízelné situace, Vasco da Gama prý vrhl růženec proti živlům a moře se zázračně utišilo. Po návratu z cesty přišel za to Panně Marii do Nazaré poděkovat.

- Padrão je památník v podobě velkého kamenného pilíře s portugalským znakem ohlašující nárok na tuto zem, postavený portugalskými průzkumníky během objevů. Definice napovídá, že památník v Nazaré se takovému vyjádření vymyká a má charakter božích muk ve středoevropských zemích.

-   Tři koráby výpravy Vasco da Gamy s posádkou 148 mužů vypluly na cestu do Indie z ústí Teja u Lisabonu 8.července 1497. Na velitelském můstku největší z nich São Gabriel stál Vasco da Gama, jeho bratr Paulo da Gama velel lodi São Rafael, třetí byla spížní loď Berrio. Flotila obeplula Afriku kolem mysu Dobré naděje s několika zastávkami. Cíle dosáhla 20. května 1498, když zakotvila před tehdejším Kalikatem. Dramaticka zpáteční cesta již jen dvou lodí (bez zničené lodi São Rafael) a 55 mužů posádky se triumfálně završila 9. září 1499. Výprava se nezapomenutelně zapsala do historie námořních objevů.

-   Kristův řád nahradil v Portugalsku po roce 1317 státnickou moudrostí krále Dinise bývalý řád templářů, jinde ve světě zrušený. Zachovaný majetek významně přispěl k následujícím portugalským námořním objevům.

 

odkazy

en.wikipedia.org/wiki/Nazar%C3%A9,_Portugal

www.golisbon.com/portugal/cities/nazare.html