Lanškroun 

1 vyhledání (Street View)

CZE kraj Pardubický, Orlickoústecko

***

meta: při výjezdu z Lanškrouna směrem na Ústí nad Orlicí, po levé straně silnice

       zděná boží muka

vyhledání (Street View): 15 0708

satelit: souřadnice 49.914104,16.586155 (místo určuje červený terčík)

historie: nezjištěna

notes: patka vysoká asi 40 cm, sokl vysoký asi 120 cm s čelní stranou 110 cm a boční asi 115 cm, nad soklem jednoduchá římsa, kónický čtyřhranný zděný pilíř, přibližně 260 cm vysoký, na stěnách má jednoduché reliéfy, kaplice vysoká asi 120 cm má ve třech stranách niky bez výzdoby, pískovcová jehlancová stříška s římsovitým přesahem na jejímž vrcholu je jetelový kříž s tělem Krista.

web: stránky Lanškrouna uvádějí, že město mělo přiznanou soudcovskou pravomoc spojenou s hrdelním právem. 4. 1. 1684 proběhla jediná doložená poprava v historii lanškrounského popraviště. Byla zde mečem sťata Dorota Pekařová z České Třebové. R. 1696 měl být popraven Martin Mucha, ale pro dezolátní stav popraviště byla poprava odložena. Není známo, zda byla nakonec vykonána. R. 1718 proběhly dvě lehčí exekuce: Václavu Johnovi bylo useknuto pravé ucho a jeho kumpánovi Václavu Kubovi levé. Následovalo vyhoštění obou z habsburské dynastie. Pak vrchnost další exekuce zakázala. Císař Josef II. nakonec poddanským městům hrdelní právo odebral. 

   Popraviště stávalo nad Dlouhým rybníkem, bylo tvořeno šibenicí ze čtyř zděných sloupků na obvodu a jednoho uprostřed. Vše bylo zakryto stříškou. Nedaleko odtud bývala boží muka. Když průvod s odsouzencem došel až sem, začal v Lanškrouně zvonit umíráček který zvonil, dokud nedošli k šibenici. Oběšence se každý bál, ale neváhal si z něho vzít nějaký talisman, například provaz, který prý přinášel štěstí. Poslední lanškrounský kat se jmenoval Pírko, byl bratrem litomyšlského kata. Na místě nynějšího Nového zámku u Rudoltic bývala rasovna. Na druhé straně potoka stála katovna. Pírkův meč se před popravou sám hýbal. Jednou se z jeho lahvičky napila v nestřeženém okamžiku jeho dívka a pak vyváděla jako divá.“
 

odkazy

www.lanskroun.eu/

www.lanskroun.eu/cz/mesto/historie/pamatky/pamatniky-sochy-sloupy/bozi-muka-popraviste.html

cs.wikipedia.org/wiki/Lan%C5%A1kroun